Nieśmiało się przyznaję, że nie ma dnia (no powiedzmy co drugiego dnia), kiedy bym czegoś nie poplamiła. Nie czyni to ze mnie największej niezdary świata, ponieważ... takie jest życie, a plamy w takim tempie lgną do ubrań, jak szybko pieniądze uciekają z portfela. Niestety pralka nie radzi sobie ze wszystkimi zabrudzeniami, dlatego czasami trzeba sięgnąć po stare sprawdzone metody naszych babć. Poniżej zamieściłam kilka metod, jak wywabić najczęściej pojawiające się zabrudzenia mając pod ręką podstawowe preparaty, które znajdują się niemal w każdym domu (w internecie można doszukać się metod odplamiania z użyciem amoniaku, boraksu itp., ale jak dla mnie to za wysoki poziom chemii).
Atrament - jeśli plama jest na białej bawełnie, posyp ją solą, potrzyj połówką cytryny, spłucz i upierz. Zwykłą tkaninę namocz w lekko podgrzanym mleku, wypłucz i upierz. Można też punktowo przykładać do plamy ściereczkę zwilżoną denaturatem.
Czekolada - natychmiast usuń tyle czekolady ile zdołasz, a następnie nanieś na plamę roztwór dwóch stołowych łyżek octu spożywczego wymieszanych w szklance wody. Spłucz ciepłą wodą.
Czerwone wino, czerwony barszcz - rozłóż na płasko ubranie i posyp plamę solą (aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się), a następnie namocz w zimnej wodzie.
Fluid - na plamę nalać szampon, wmasować i zostawić na godzinę (rozpuści on tłuszcz magazynowany wewnątrz włókien tkaniny). Wyprać jak zwykle.
Guma do żucia - jak się da, wsadź ubranie do plastikowej torebki i włóż do zamrażalnika na ok. dwie godziny. Jak nie, to przyłóż lód w woreczku do tkaniny. Zeskrob stwardniałą gumę. Jeśli pozostanie ślad, namocz w wodzie z octem (łyżka stołowa octu na szklankę wody), a potem wypierz jak zwykle.
Kawa - zmyj plamę wodą z wysokoprocentowym alkoholem połączoną z kilkoma kroplami octu.
Ketchup - namocz ubranie w wodzie z octem lub wodzie z płynem do mycia naczyń i lekko szoruj plamę.
Klej - tutaj najlepiej sprawdza się woda z płynem do naczyń. Natomiast jeśli chcesz usunąć klej np. po etykiecie ze słoika, zetrzyj go wacikiem nasączonym zmywaczem do paznokci.
Krew - spłucz świeżą plamę lodowatą wodą, a następnie mocz tkaninę kilka godzi w bardzo słonej (zimnej) wodzie i upierz jak zwykle. Zaschniętą krew mocz w wodzie z proszkiem do prania lub mydlinami, a potem delikatnie wyczyść szczotką i wypierz. Plama musi całkowicie zostać wywabiona przed praniem, w przeciwnym wypadku utrwali się pod wpływem gorącej wody.
Owoce - za pomocą gąbki zwilż plamę wodą, a następnie roztworem gliceryny (zmieszanej z wodą w stosunku 1:1). Zostaw na godzinę i zmyj gąbką zwilżoną octem spożywczym, a na koniec przetrzyj wilgotną szmatką. Z kolei na ciemną plamę po owocach leśnych nanieś obficie maślankę lub kefir i pozostaw do wyschnięcia. Następnie spłucz wodą i wypierz jak zwykle. Takie plamy na wełnie wywabisz odrobiną soku z cytryny, a z jedwabiu spirytusem, który potem spłucz z tkaniny ciepłą wodą.
Pot (żółte plamy) - aby usunąć nieprzyjemny zapach najpierw namocz ubranie w zimnej wodzie, a następnie w wodzie z dwiema łyżkami stołowymi soku z cytryny lub garścią sody do prania i wypierz zgodnie z zaleceniami producenta. Białe ubrania możesz też namoczyć na chwilę w wodzie utlenionej.
Szminka - wetrzyj w plamę trochę mydła lub płynu do naczyń i pocieraj materiał w dłoniach, następnie spłucz i upierz.
Wosk ze świecy - jak się da, wsadź ubranie do plastikowej torebki i włóż do zamrażalnika, aby wosk stwardniał. Jak ubranie jest za duże, to przyłóż lód (w woreczku) do tkaniny i zeskrob stwardniały wosk np. tępą stroną noża. Pozostałe części wosku usuń kładąc pod plamę i na niej grubą warstwę bibuły albo papieru pakowego, następnie przyciskaj do papieru ciepłe żelazko, aż plama zniknie. Wypierz jak zwykle.
Do plam na delikatnych ubraniach dziecięcych (gdy nie chcesz stosować chemii) lub zabrudzeń mankietach użyj mydła hypoalergicznego. Wetrzyj w plamę, zostaw na ok. 15 minut, a następnie wypierz.
Jeżeli chcesz przywrócić śnieżną biel swoim
firankom i bieliźnie pościelowej do zwykłego proszku do prania dodaj opakowani proszku do pieczenia. Z kolei zszarzałą
bieliznę namocz na noc w zsiadłym mleku i wypierz.